Bydlení a rok 2019, co nás čeká?

Už teď platí, že se poskytuje méně hypoték, prodává se méně nemovitostí a začíná být větší poptávka po nájmech. Důvod? Lidé, kteří by dříve dostali hypotéku třeba na malý byt či domek už hypotéku nedostanou. Nezbyde jim nic jiného než si bydlení pronajmout.

Je pronájem špatné řešení?

Češi to tak vnímají. Z celé Evropy jsme výjimeční tím, že máme oproti jiným státům extrémní touhu své bydlení vlastnit. Samozřejmě, že bydlet ve vlastním je skvělá myšlenka, ale ani nájemní bydlení není nic tak špatného. V jiných státech bydlí v nájmů výrazně více lidí.

Jak jinak se ještě projevuje to, že lidé nedosáhnout na hypotéku?

Druhou variantou je se přestěhovat se dál. Mimo velké město. Pořád jste v dosahu své práce, ale cena nemovitosti je často výrazně levnější. Zatím co byt 2kk koupíte v Praze třeba za 2,5 mil. korun, stejný byt koupit v Roudnici nad Labem o 1 mil. levněji. A přitom jste v Praze za 30 minut.

Jak moc lidé „utíkají“ z velkých měst?

Z Prahy se odstěhovalo za loňský rok přes 280 000 lidí. Utíkají nejčastěji do středních Čech. Nejvíce lidí se logicky odstěhovalo do okresů Praha Východ a západ. A pak nejvíce do okresů Kladno, Mělník a Beroun.

A přijde ta tak zvaná realitní krize? Pokud ano, kdy? A co se stane?

Mě se stala taková zajímavá věc. Včera ráno na mě na FB vyskočila vzpomínka události před rokem. Před rokem, tedy na začátku roku 2018 jsem seděl tady ve Snídani s Novou a na tuhle otázku jsem odpovídal, že do 5ti let tu máme něco jako krizi. Tehdy se lidé divili, proč by měla přijít krize, když sazby hypoték jdou dolů, ekonomice se daří atd. A dnes, vidíte, už se o tom bavíme jako o něčem, co tedy asi opravdu během pár let bude.

A co se stane, když ta krize přijde? Můžeme se na to nějak připravit?

Na to nejlépe pomáhá selský rozum. Prostě počítejte s tím, že bude hůř, než je teď. Takže pokud si budete brát hypotéku, nepůjčujte si tzv. na krev. Můžete přijít o práci, banka vám po fixaci zase zvýší úroky a vy budete potřebovat víc peněz. Nechte si tedy finanční polštář na horší časy. Rezervu, na kterou můžete sáhnout.

Ale co když potřebuji to bydlení řešit, potřebuji si koupit nějaký byt?

Pak doporučuji to, o čem jsme mluvili před chvilkou. Vyberte si menší, a tedy levnější byt, nebo se odstěhujte o 30 km dál, ušetříte i statisíce, nebo počkejte. Šetřete a bydlete prozatím v nájmu. Není to zas tak tragické řešení, jak se často říká.

Tomáš Kučera
Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.