Peter Thiel – Od nuly k jedničce
David McRaney – Nejste tak chytří, jak si myslíte
Christopher Voss – Nikdy nedělej kompromis
Will Bowen – Svět bez stížností
Daniel Kahneman – Myšlení rychlé a pomalé
Dobrý den, moje jméno je Tomáš Kučera, jsem zakladatel Institutu Chytrý makléř a je mi velkou ctí, že mými vzdělávacími programy prošlo více než 14 tisíc realitních makléřů nejenom v Československu.
V tomhle videu bych vám rád dal pár tipů pro to, že se vyplatí číst nejenom o prázdninách. Řeknu vám co číst, co naopak třeba nečíst a taky co to přineslo mě a co to potom může přinést také vám.
Pojďme na to.
Než ale začneme a já se proberu těmito knížkami, tak mám pro vás něco, k čemu jsem se veřejně myslím nikdy nepřiznal. Do svých 30 let jsem přečetl dvě knížky. Druhý poločas od Josefa Masopusta, protože tohohle fotbalistu prostě obdivuji i jako člověka. A potom druhá knížka, kterou jsem přečetl je Kocour Modroočko. Do třiceti let nic jiného. Ani povinná četba, ani Babička. Nic.
Ve 30 letech jsem začal číst.
Proč?
Protože jsem hledal odpovědi na své otázky. Chtěl jsem se stát v něčem úspěšnější, lepší, a tak se podíval, jestli o tom náhodou někdo nenapsal knížku. Ha, napsal. Tak jsem si jí koupil, něco jsem si přečet a k něčemu mě to inspirovalo.
Pokud se dneska chcete stát skvělým kuchařem, tak kromě nějakých předpokladů stačí když si koupíte pár skvělých knížek od pár skvělých kuchařů a máte šanci. Pokud chcete sestrojit letadlo, tak si koupíte knížku a sestrojíte letadlo.
Pokud se chcete stát úspěšný podnikatel tak máte možnost si dneska koupit spoustu knih od spousty úspěšných podnikatelů a ne že to zkopírujete a stanete se úspěšnými, ale máte velkou šanci se tam inspirovat. A o tom je to čtení.
Začal jsem zjišťovat, že po tom co něco přečtu, si z té knížky vezmu jednu, pět nebo dvacet věcí, zavedu je do svého života, do své praxe, do svého podnikání, a najednou ejhle, podívám se zpátky a zjistím, že právě tohle mě vydělalo peníze. Právě tohle mi přitáhlo klienty. A tak dál, a tak dál.
Takže tohle je ten význam, proč má člověk číst.
A ještě jedna věc. Člověk dokáže v danou chvíli myslet jenom na jednu věc.
Takže když jdete večer spát, a honí se vám v hlavě všechny ty starosti a trápení a věci, které musíte druhý den vyřešit, tak v momentě, kdy vemete do ruky knížku, tak čtete, a myslíte jenom na to, co je v té knížce. Protože prostě nejde myslet na dvě věci najednou.
Takže vám to čtení nejenom dodává inspiraci a motivaci, ale taky vám způsobí to, že nebudete mít v hlavě negativní myšlenky. Protože prostě můžete myslet jenom na jednu věc.
Jednu z prvních knížek, kterou jsem teď o prázdninách přečetl je člověk Peter Thiel, Od nuly k jedničce.
Platíte kartou? Předpokládám že ano. Tak nebýt tohohle člověka, tak do dneška vypisujeme šeky nebo chodíme do banky. Takže je to člověk, který je opravdu úspěšný podnikatel, a musím říct, že v téhle knížce jsem našel spoustu inspirace. Něco vám tady přečtu, třeba vás to k něčemu nakopne. Zamyslete se nad svým podnikáním, protože makléřina je podnikání, tak jestli třeba náhodou na tomhle něco není. Pozor, řekl to tenhle člověk, o jehož slovech snad nikdo nemusí pochybovat.
Kreativita je základ pro udržení našeho byznysu. Vašeho i mého. Buďte kreativní, vyvíjejte se, měňte se, nepřešlapujte na místě.
Taková samozřejmost, že jo. Přesto, většina realitních makléřů se neposouvá, nevyvíjí, a takzvaně přešlapuje na místě. A s tím souvisí i tohle, co jsem si zaškrtnul, já si tam dávám takovéhle papírky a zaškrtávátka.
Každý byznys, tedy i makléřina, je úspěšným přesně do té míry, nakolik se věnuje něčemu, čemu ostatní nemohou nebo nechtějí.
Přeloženo, já ve své práci makléře dělám věci, které 95% makléřů v Československu nedělá. Protože nemůže, nebo spíš nechce. A natolik je ten můj byznys úspěšný. Natolik, kolik se věnuju věcem, kterým se ti ostatní věnovat nechtějí. Možná to dost souvisí s tím, jestli člověk přešlapuje nebo nepřešlapuje na místě.
Moc se mi líbí tahle knížka, i když tahleta je teda naprosto suprová, Nejste tak chytří, jak si myslíte.
Tady se mi třeba líbí porovnání mezi tím co se v hlavách našich jakoby usídlilo, jako mylná představa a přitom je pravda jiná.
Mylná představa. Posuzujeme sami sebe na základě svých úspěchů a neúspěchů. To je ale mylná představa. Fakt je ale takový, že omlouváme svoje chyby a vnímáme se jako úspěšnější a inteligentnější, než ve skutečnosti jsme.
Drsný. Ale pravdivý.
Nikdy nedělej kompromis. Pořád v životě děláme kompromisy a tahle knížka nás nabádá k tomu, abysme těch kompromisů dělali míň. Myslím, že to mluví samo za sebe.
Tuhle knížku mi někdo doporučil, už ani nevím kdo. Jmenuje se to Svět bez stížností.
Tu knížku a tu výzvu na to svět bez stížností využilo více než 10 milionů lidí ve sto zemích světa. Pokud jste člověk, který si stěžuje, každý den si na něco postěžuje, kupte si tu knížku, vemte náramek na ruku a zkuste s tím něco udělat. Je to strašně fajn si v životě nestěžovat. Já jsem tu knížku nedočetl. Skončil jsem na straně 21, protože jsem zjistil, že jsem člověk, který si v podstatě nestěžuje.
A pak se těším na knížku, kterou jsem ještě nedočet. Jmenuje se Myšlení rychlé a pomalé Daniel Kahneman.
Jsem přesvědčený o tom, že pokud si přečtu knížku od nositele Nobelovy ceny za ekonomii, který je ale psycholog, že mi to rozhodně něco dá a rozhodně mě to způsobí, že budu bohatší. Ať už v hlavě nebo v peněžence.
Pozor, kupujte ale knížky od skutečně úspěšných lidí, kteří něco dokázali. Ne od teoretiků.
Mám pro vás výzvu…
Napište mi dolů do komentářů, jakou knížku jste přečetli naposledy vy nebo jaká vám zůstala v paměti.
Mějte se moc hezky.