Co makléř MUSÍ aneb realitní zákon je tu

Realitní zákon pro makléře znamená povinnosti. Historicky poprvé stát tuto činnost řekněme reguluje a udává ji některá zásadní pravidla. Tady jsou dvě zásadní a základní věci, které makléř od roku 2020 musí.

Pojištění!

Mimo jiné se jedná o povinnost každého realitního zprostředkovatele mít po celou dobu výkonu své činnosti pojištění pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu, přičemž limit pojistného plnění musí být nejméně 1 750 000,- Kč na jednu pojistnou událost, a minimálně 3 500 000,- Kč v případě souběhu více pojistných událostí. Tato podmínka musí být splněna nejpozději do 2 měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona, tj. do 1.března 2020.

Kvalifikace!

Druhým požadavkem kladeným na realitní zprostředkovatele jsou kvalifikační dovednosti, které musejí splnit realitní zprostředkovatelé, kteří chtějí v poskytováním těchto služeb pokračovat i po účinnosti nového zákona. Tyto osoby musejí před uplynutím 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. před 1. červencem 2020, ohlásit živnostenskému úřadu vázanou živnost „Realitní zprostředkování“ a doložit doklady prokazující splnění podmínky odborné způsobilosti pro provozování této vázané živnosti. V případě, že k tomu nedojde, oprávnění těchto osob v rámci volné ohlašovací živnosti zanikne.“

Prezident (k 13.12.2019) sice ještě tzv. nepodepsal, ale zákon obsahuje v §27 ustanovení o nabytí účinnosti – od 1.1.2020. U zákona o realitním zprostředkování se neočekává, že by ho prezident vetoval, domnívám se proto, že lze s tímto datem pracovat.

Tento článek čerpá z informací portálu www.iPravnici.cz
Potřebujete řešit ve své praxi smlouvy pro klienty? Podívejte se, co nabízí iPrávnící.cz

POZOR! Chcete dostat vždy aktuální informace o vašich povinnostech v rámci nového realitního zákona? Navštivte www.rekvalifikacemaklere.cz

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.