Co to je AML – whistleblowing a proč ho opět řešíme?

Dobrý den, vážení kolegové.

Dostávám v posledních dnech mnoho dotazů ohledně novely zákona AML, konkrétně whistleblowingu. Prosím, věnujte těmto řádkům velkou pozornost až do konce. Jde o povinnost, která se vás bez výjimky týká a zanedbání může vyjít draho.

AML po lopatě

Předem se omlouvám, ale pokusím vysvětlit tuto problematiku stylem „jak mi zobák narostl“. AML je zákon, kterým se snaží stát bojovat proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. My makléři většinou teroristé nebýváme a ani jim neprodáváme nemovitosti, ale i při prodeji nemovitostí se může někdo snažit legalizovat nějaké „špinavé peníze“. A proto státu dává smysl, aby tzv. povinnými osobami nebyly jen banky, advokáti… ale i realitní makléři a kanceláře – zprostředkovatelé.

Jste povinná osoba – víte to? A hlavně, děláte to?

Pokud tedy dodržujete již platná pravidla AML, jistě identifikujete prodávající i kupující. Tedy vyplňujete s nimi patřičný formulář, děláte si kopie jejich občanských průkazů, zjišťujete, zda není váš klient politicky exponovaná osoba, vše včetně formulářů pak zakládáte do své evidence… a případně hlásíte Finančně analytickému úřadu podezřelé osoby a transakce. A máte tedy vše toto, a ještě více někde v šanonu připravené pro případnou kontrolu a to u každé zakázky, kterou jste prodali, nebo jen pronajali či pouze tzv. nabrali. Ano? Máte? Děláte?

To vše již od ledna 2021 samozřejmě děláte, že?! Neboť jste dle zákona tzv. povinná osoba a víte, že vám v případě kontroly a neplnění těchto povinností hrozí i statisícové pokuty. Ty už ostatně padly. Například jedna RK z Olomouce dostala pokutu 150 000,- Kč pouze za to, že nedostatečně plnila povinnosti v rámci AML.

Pokud snad nedej bože nějakým obrovským omylem tuto povinnost již více jak 2 roky neplníte, můžete si veškeré informace, dokumenty, formuláře atd. zakoupit – udělali jsme pro vás akční cenu: www.chytrymakler.cz/AML

Novela platná od 1.8.2023

Součástí zákona AML jsou i jakési vnitřní zásady. A nově jde o tzv. whistleblowing. Těžko se dá toto slovo přeložit, já si to lidově překládám jako práskačství. Čech to pak myslím lépe chápe. Na druhou stranu, nelze věc brát jen negativně, protože ve firmách se může dít ledacos a vědět a mít systém na to, jak a kam to hlásit, nemusí být nutně vždy špatně.

Ale k aktuální věci. Již od ledna 2021 máte mít v rámci AML i tzv. vnitřní zásady. Nově máte povinnost mít jako jejich součást právě ono práskačství, pardon whistleblowing. Zjednodušeně musí existovat dokument, říkejme mu pro zjednodušení „papír“, kde je napsáno, komu a kam lze něco nekalého nahlásit. Takže se určí osoba, email, adresa… kam může dotyčný nahlásit nějaké ty nekalosti, které odhalí. A tento „papír“ musí být umístěný někde, kde k tomu mají všichni lidé přístup. Nejen ti přímo z firmy, ale třeba i spolupracující s vámi. Takže například i paní uklízečka, která vám uklízí kancelář, protože ta je vlastně také spolupracující. A ten přístup musí být dálkový, tedy nejen z kanceláře. Nástěnka v kanceláři či intranet tudíž nejsou vhodné.

Musím mít něco na svých webových stránkách? 

Ne. Zákon neukládá žádnou povinnost, aby měl makléř či kancelář vyvěšený vnitřní oznamovací systém na svých webových stránkách. Pokud se nepletu, zákon dokonce ani neukládá, aby měl makléř své internetové stránky, natož aby měl na nich něco konkrétního umístěno (nejedná-li se například o akciovou společnost).

Zákon pouze říká, že vnitřní oznamovací systém má být přístupný pro kohokoliv odkudkoliv. Můžete si „papír“ umístit kupříkladu na sdílený Google disk a všude při setkání se všemi kolegy hlásit, že whistleblowing máte tam a tam a při kontrole úřadů doložit, že je to opravdu přístupné pro kohokoli odkudkoli. Takže už asi tušíte, že v důsledku je pro nás všechny nejjednodušší to „pověsit“ na web. Ovšem zákon to vyloženě neříká.

Já to AML tedy na svůj web chci

Tady jsou možnosti:

  1. Máte nějaký web?
    Chcete-li whistleblowing jednoduše vyřešit umístěním na webové stránky, vytvořte si na svém webu stránku například frantisek-vomacka.cz/aml dejte tam onen „papír“, zařaďte tuto stránku do menu či patičky a máte vyřešeno.
  2. Máte chytrý web makléře?
    Pak to máte mnohem jednodušší. Už jsme pro vás potřebné nachystali. Přihlaste se do své administrace, klikněte na sekci Profil —> Dokumenty v patičce a tam svůj dokument – papír o whistleblowingu jednoduše nahrajete, nebo zkopírujete. Jakmile dáte uložit, máte to v patičce na svém webu.
    Podotýkám, že onen „papír“ si musíte se svými údaji vytvořit vy. A na web ho jen nahrát.
  3. Máte problém takovou stránku vytvořit?
    Nemáte chytrý web makléře? V aplikaci www.chytry-web-maklere.cz je to na dvě kliknutí a pak už si tam jen nahrajete či zkopírujete onen zmiňovaný „papír“, tedy vnitřní oznamovací systém. Pokud nepoužíváte aplikaci www.chytry-web-maklere.cz, tak si ji vyzkoušejte na 30 dní zdarma. Umí to úžasné věci, a navíc vám s tím technická podpora pomůže.

Nutný základ

Ze všeho nejdříve je pochopitelně nutné, abyste si vnitřní oznamovací systém – „papír“ vytvořili. To je totiž vaše zákonná povinnost.
Formulář – papír pro pouhé doplnění vašich údajů a další dokumente k AML najdete také zde: www.chytrymakler.cz/AML  
Jste uživatel chytrého webu makléře, nebo jste v klubu Chytrý makléř? Měl by vám již dorazit na váš email slevový kód. Cena pro vás je totiž výrazně zvýhodněná. Nemáte slevový kód? Ozvěte se nám na 1@chytrymakler.cz

Co když se mě to netýká? 

Týká! I když se vám to, stejně jako mě, jeví jako… ehm

Tady totiž narážíme na poněkud zvláštní paradox zákona. Alespoň takto to chápou advokáti a takto to chápu i já. U realitních zprostředkovatelů je jedno, kolik máte zaměstnanců, týká se to všech. U realitní kanceláře, franšízy, sítě… je to jasné. Tam není jeden člověk, takže je zde dost lidí, kteří na sebe mají co prásknout.

Co když jste ale samostatný realitní makléř? 

I vy musíte mít vše výše uvedené. Takže až budete tvořit „papír“ s kontaktními údaji, kam lze něco nekalého ve vašem podnikání nahlásit, vyplníte si své kontaktní údaje. A pokud budete chtít nahlásit nějaké nekalosti ve vašem podnikání, nahlásíte si to sami sobě a musíte si to sami sobě do 30 dní vyhodnotit a sami sebe o výsledku informovat. Zdá se vám to „na hlavu“?

Ptal jsem se na to několika advokátů a všichni odpovídali stylem… „No, zákon říká, že povinnost má každá povinná osoba, což je i realitní zprostředkovatel, a protože novela platí bez ohledu na počet zaměstnanců, zdá se, že je to tak, jak říkáte, byť se to jeví jako poněkud paradoxní situace“. Zároveň dodali, že novela jistě projde nějakou novelizací a pak je možné, že se věc řekněme narovná. Teď ale prostě musíme všichni. Ostatně, vzpomeňme na vaši paní uklízečku. Ta totiž může v kanceláři něco zahlédnout, zaslechnout, nabýt dojmu, že je to nekalost a nahlásit vás, neboť jí to zákon a váš „papír“ umožňuje.

Takže co mám dělat? 

  1. Neřešíte-li doposud vůbec či nedostatečně AML, ihned si to zaveďte a začněte ihned identifikovat své klienty dle zákona. Vše zakoupíte tady: www.chytrymakler.cz/AML
  2. Přidejte si k tomu systém vnitřních zásad, info i formulář najdete také viz bod 1.
  3. Vytvořte si přílohu vnitřních zásad o whistleblowing – práskačství. To jsme vám aktuálně přidali také jako formulář viz bod 1. (dokumenty AML tam již najdete, ostatní se zobrazí nejpozději do 4.8.2023)
  4. Umístěte si whistleblowing – „papír“ na místo, které je odkudkoli pro kohokoli z vaší firmy přístupné.
  5. Nemáte web, na který whistleblowing jednoduše umístíte? Zkuste chytrý web makléře

Tak takhle nějak celou věc chápu já. Ještě jednou se omlouvám, že jsem vše popsal „jak mi zobák narostl“ a omlouvám se, že jsem paní uklízečky použil jako ošklivý příklad. Mám ale pocit, že se mnohdy a mnohde věc podává zbytečně složitě a komplikovaně. Jsem přesvědčený, že my makléři se máme věnovat především svým klientům a jejich spokojenosti. Proto mám rád jednoduchá řešení zdánlivě složitých věcí. Ale samozřejmě tak, abychom splňovali veškeré zákonné povinnosti.

Držím vám palce a přeji mnoho úspěchů navzdory všem a všemu 😊

Tomáš Kučera
zakladatel institutu CHYTRÝ MAKLÉŘ

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.