Hypotéky jdou nahoru, nemovitosti jdou dolů

Spojené nádoby. To je úroková sazba u hypoték a ceny nemovitostí. Jedno souvisí s druhým a oboje se hýbe různými směry. Přečtěte si pár zajímavých informací, které byste měli vědět.

4x

V roce 2018 Česká národní banka zvýšila základní úrokové sazby = zdražuje peníze.

1 %

Komerčním bankám se letos prodražily od ČNB zdroje financí o 1 % = banky to promítají a promítnou do úrokových sazeb.

3 %

Průměrná úroková sazba je těsně pod hranicí 3 %. A bude se zvyšovat = hypotéky budou stále dražší, což platí i pro lidi, kterým končí fixace.

1/4

Za poslední rok se hypoteční sazba zvýšila o více než čtvrtinu = zdražuje se, ale pořád je to poměrně výhodné.

5,7 %

Hypotéky jsou stále relativně „levné“. Touto dobou před deseti lety byla průměrná úroková sazba 5,7 %.

20 %

Počet hypotečních úvěrů se sníží o cca 15 až 20 %. Dalo by se také říct, že hypotéku dostane 8 lidí z deseti. Dva z deseti ji nedostanou, nebo raději vůbec nebudou žádat.

DSTI

Největší problém mají klienti s tzv. DSTI. Především jde o zatížení čistého příjmu splátkami. Prostě se s výší splátky nevejdou do limitu, který jim musí zbýt po zaplacení hypotéky.

2,2 mil.

Průměrná výše hypotéky stále přesahuje 2,2 mil. Kč a roste. Lidé si půjčují stále vyšší částky.

435
Tolik lidí si bere denně hypotéku. Před rokem si každý pracovní den vzalo hypotéku 370 lidí.

Porostou ceny bytů?

Ano, ale už ne tak rychle a ne všude. Ceny jsou často na svém maximu a zájem opadá, protože lidé už mají problémy získat hypoteční úvěr a pokud ho získají, tak si půjčují peníze dráž než třeba před rokem. To, že se ceny začnou chovat jinak, než doposud pociťujeme už nyní, výrazně to předpokládám v polovině příštího roku.

Chcete / potřebujete něco změnit ve své práci makléře?

Vyšla nová kniha Tomáše Kučery RESTART realitního makléře. Více informací najdete zde: https://chytrymakler.cz/kniharestartmaklere/

Tomáš Kučera ve Snídani s Novou na toto téma:

Tomáš Kučera
Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.