Jak ne-dostupné je dnes bydlení?

https://youtu.be/HTW0clrlVB0

 

Přepis rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka. Pořad Dva na dvojce, host Tomáš Kučera. 

Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna – máte splněno?

Dům je postaven, stromů jsem pro jistotu na zahradě zasadil několik a k synovi přidal dceru. Snažím se prostě dělat věci pořádně. 

Jaké jsou dnes nejžádanější nemovitosti?

Stejné, jako před 5 lety a stejné, jako před 20 lety. Byty velikosti 2kk kolem 60 m2. Je to nejběžnější a pro rodiny nejdostupnější bydlení. Na druhém místě jsou pak trochu menší či trochu větší byty a pak také starší domy v menších obcích do 3 mil. Kč. 

Jak těžké je dosáhnout na vlastní bydlení? Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

Jak se to vezme. Minulý měsíc bylo poskytnuto o víc jak 20 % hypoték než ve stejném období vloni. Jen v září si v česku vzalo hypotéku 7 872 lidí. To je 262 hypoték každý den. Zdálo by se, že je to snadné. Ale banky přitvrzují. Dnes už třeba nestačí mít dostatečný příjem, banka k tomu chce například i to, že nepracujete v rizikové oblasti. Takže například ITák dostane hypotéku spíš než provozní restaurace i když mají třeba stejné příjmy. 

Jak výrazné jsou rozdíly v cenách? Kolik stojí čtyřpokojový byt dejme tomu ve čtyřech různých krajích? A kolik rodinný dům?

Tak něco málo datových informací:

4+kk v Praze od 5 mil.
V Brně od 4 mil. 

V Ústeckém kraji od 400 tisíc korun. 

U rodinných domů jsou ty ceny obdobně rozdílné, takže od 750 000,- Kč v Ústeckém kraji až po přibližně 25 mil. Kč v Praze. 

Co radíte mladším klientům, pořizovat nové domy a byty nebo se spíše zaměřit na starší? Je nějaký zásadní rozdíl v cenách?

Začnu od konce té otázky, rozdíly v cenách jsou propastné. Pořídíte-li starší byt, nebo dům, rozdíly oproti novému jsou v řádu milionů korun.
Mladším bych doporučil kupovat rozvážně. Tedy primárně nešponovat svoje finanční možnosti na maximum. Je lepší bydlet v menším starším bytě a mít stranou na účtu 12 splátek hypotéky pro klidný spánek než bydlet v novostavbě, měsíc, co měsíc platit splátku s vypětím sil a bát se, že bude problém, jakmile přijdete o práci. 

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.