Kam ty ceny ještě mohou gradovat?

Ceny bytů stále rostou, úrokové sazby hypoték stále klesají.

V prvním čtvrtletí roku 2019 cena bytů a rodinných domů meziročně vzrostla podle dat Eurostatu o 9,4 procenta.


Rychleji rostou ceny nemovitostí už jen v Maďarsku. Konkrétně o 11,3 %.

Průměrný nárůst v celé EU je pouze 4 %. V ČR tedy rostou ceny nemovitostí 2x rychleji než ve zbytku Evropy.

Jediný stát, kde ceny padají je Itálie. Meziročně ztratily na ceně o 0,8 %.

Sousedé:

V Rakousku rostly ceny o 4,2 %, v Německu o 5 a na Slovensku o 5,7 %.

Proč ceny rostou?

Důvodů je několik. Tři základní:
1. Pomalá legislativa, potřebovali bychom stavět nové byty výrazně rychleji a ve výrazně větším množství. Takto je po bydlení velká poptávka, bytů je nedostatek, a to šponuje ceny nahoru.

2. Důvodem je také fakt, že se daří ekonomice. Mzdy rostou, lidé vidí budoucnost optimisticky, mají chuť utrácet.

3. Úrokové sazby jsou stále velmi nízké. A pokud mají lidé alespoň nějaké finanční prostředky, chtějí hypotéku, chtějí bydlet, chtějí kupovat.

Kdy ceny přestanou růst?

Osobně jsem již před lety věštil z křišťálové koule a odhadoval jsem, že růst vydrží někdy do roku 2022 a pak se začne projevovat „něco jako krize“. Stále na tom trvám a pomalu to naznačují různé ekonomické indicie.

Automobilky začínají šetřit, v některých státech už ceny nemovitostí nerostou, lidé si berou méně hypoték, banky se připravují, že jejich peníze budou „dražší“… ekonomové, kteří předpověděli krizi v roce 2008 už veřejně tvrdí, že krize se blíží. Někteří dokonce varují, že bude mít ještě horší dopad než ta poslední.

Není tedy otázkou, zda „něco jako krize“ přijde. Ale kdy to přijde.

A co na to hypotéky?

Tady jsou fakta:

  • Výše úrokových sazeb už půl roku padá
  • Během léta 2019 byla průměrná sazba 2,68 %
  • Zájem lidí o hypotéky klesá, respektive méně lidí dostane úvěr
  • V červenci 2019 dostalo hypotéku 6 615 lidí, před rokem 7 016 lidí.
  • Zvyšuje se výše hypotečního úvěru, lidé si půjčují vyšší částky
  • V létě 2019 byla průměrná vypůjčená částka přes 2,3 mil. Kč, před dvěma lety to bylo o 300 tis. méně

Proč se banky tak snaží?

Proč se banky tolik snaží a předhánějí se v nízkých úrokových sazbách? Vědí, že během poměrně krátké doby (rok či maximálně dva), budou muset sazby navýšit. Snaží se tak nyní zafixovat „jisté“ peníze = půjčit co nejvíce lidem, co nejvíce peněz a tím si zajistit „jisté“ příjmy. I banky tedy mírně řečeno tuší, že tzv. bude hůř.

Možné je i nemožné. 

Kam až mohou klesat úrokové sazby? Těžko předpokládat chování světové, natož české ekonomiky a jednotlivých bank. Jyske Bank, třetí největší dánská banka, nabízí hypotéky s desetiletou fixací úrokové sazby, která je stanovena na -0,5 %. 

Ano, čtete dobře.

Banka vám v Dánsku v podstatě platí za to, že si u ní půjčíte peníze. Je to pro banku lepší situace, než kdyby půjčovala peníze s vyššími úroky a lidé své závazky nezvládali hradit. Díky různým poplatkům se nakonec nebude jednat o úplně záporné číslo. Ale už jen ten fakt, že nějaká banka něco takového realizuje je skutečně důkazem, že možné je i nemožné.

Tomáš Kučera, realitní expert
zakladatel institutu CHYTRÝ MAKLÉŘ

Informace byly zveřejněny také v rozhovoru pro TV Nova dne 9. 10. 2019

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.