Kdy bude dostatek nemovitostí na trhu? Pomůže rekordní počet manželství.

V posledních letech se setkáváme s obrovským nedostatkem nemovitostí na trhu v ČR i SR. Jen v Praze chybí 22 000 bytů. Důvod je ten, že se málo staví a také, že lidé nechtějí příliš prodávat. Změna tedy může nastat ze dvou důvodů:

  • Stát zrychlí stavební řízení a začne se rychleji stavět – to se výhledově nestane.
  • Lidé budou muset prodávat své nemovitosti – to se výhledově stane.

Co způsobí, že lidé budou chtít / muset prodávat své nemovitosti? K vysvětlení nám poslouží tyto statistické informace:

  • V loňském roce se uzavřelo nejvíce manželství za posledních 10 let – 52 567 sňatků (144 denně)
  • 98 % manželů nejpozději po svatbě začne bydlet ve společné domácnosti
  • Průměrná délka manželství je v Česku 13 let
  • 45 % manželských svazků se rozpadne
  • 99 % rozvedených manželů ukončí svou společnou domácnost

Z výše uvedených průměrů vyplývá, že průměrně se v roce 2031 uvolní 23 655 domácností.

Pokud budeme předpokládat, že ve „vlastním“ bydlí většina manželů, lze očekávat uvolnění cca 20 000 nemovitostí. To je průměrovaný průměr z uvedených průměrů.

Na druhou stranu si každý z rozvedených manželů bude hledat novou domácnost. Takže sice uvolní tisíce nemovitostí, ale až dvojnásobek včetně nájmů bude poptávaná. Možná tedy v důsledku rekordních manželství nebude nemovitostí dostatek, ale naopak nedostatek.

Cílem článku nebylo predikovat budoucnost, ta je vždy velkou neznámou. Spíše vám jen předložit pár zajímavých čísel a možná „pobavit“ tím, co vše má vliv na vývoj realitního trhu.

Krásný den přeje neženatý a tedy zatím nerozvedený Tomáš Kučera.

PS: Víte, co je 100 % příčinou rozvodů? Manželství 😊

A ještě něco. Chcete získávat více prodávajících? Přijďte na akci, kde představím 3 náborové způsoby, které 99 % makléřů v Česku a na Slovensku nepoužívá.
Více info zde: https://chytrymakler.cz/3-zpusoby/

Tomáš Kučera
Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.
Komentáře