Konec daně z nabytí nemovitosti v Čechách

Daň, která byla často označována jako nespravedlivá, je konečně zrušena. Rozhodla o tom poslanecká sněmovna. Prošel i pozměňovací návrh, aby i po zrušení daně zůstaly zachovány odpočty úroků z úvěrů, které chtěla vláda zrušit.

Jakých nemovitostí se zrušení týká? 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se bude týkat všech převodů, kde účinky vkladu nastaly v prosinci 2019. Týká se nejen nemovitostí, které slouží k bydlení, ale i zahrad, chat, polí, luk, lesů, provozoven, areálů atd. 

Poslední slovo ke zrušení této daně bude mít prezident. Počítá se však s tím, že návrh projde bez problémů a vše se stihne do konce letošního roku.

Nemusíte již podávat ani daňové přiznání.

Pokud jste již daň uhradili, tak na podání žádosti o vrácení přeplatku bude čas až šest let od konce roku, kdy zákon vejde v platnost. Pokud podle předpokladů zákon schválí v letošním roce, pak bude možné žádost podat až do konce roku 2026.

Jaká daň se bude platit při prodeji nemovitosti? 

Když se později rozhodne nemovitost prodat, nebude platit daň z příjmu jen v případě, že ji vlastnil alespoň deset let, dosud je to pět let.

Pokud máte v nemovitosti trvalé bydliště, daň z příjmu musíte platit pouze pokud ji prodáváte v prvních dvou letech od nákupu, poté už nikoliv.

Jak je to s odpočty úroků z úvěru? 

Každý, kdo si nyní vezme při koupi nemovitosti hypotéku, si může ze zákona při podání daňového přiznání jednou ročně odečítat úroky z úvěrů ze svého daňového základu. To chtěla vláda pro smlouvy uzavřené od 1. ledna 2022 zrušit.

Poslanci kývli na Munzarův návrh a snížili úhrnnou částku úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, a to z 300 tisíc korun na polovinu, tedy na 150 000 Kč.

 Znamená to, že pokud bude roční výše úroků do 150 tisíc korun, tak si ji může majitel odečíst ze svého daňového základu.

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.