Makléři musí účtovat provizi 10 %. Schillerová tak chce rozhýbat trh.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se sešla se zástupci realitních zprostředkovatelů. Na jednání, kterého se účastnili tzv. velcí hráči na trhu z řad realitních kanceláří, ale také profesních sdružení a zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, došlo ke shodě. 

Schillerová po jednání novinářům řekla: „Vzhledem k tomu, že ekonomický dopad viru COVID-19 by zřejmě způsobil významné zpomalení realitního trhu, navrhnu na pátečním jednání vlády minimální výši provize zprostředkovatele při prodeji nemovitosti či převodu členských práv a povinností. Tu stanovuji na 10 % z konečné ceny nemovitosti, respektive převodu.“

Ze strany ministryně je to další snaha o tzv. rozhýbání realitní trhu, kdy vyšší provize zprostředkovatelů způsobí vyšší investice do propagace prodeje nemovitostí podobně, jako je to obvyklé např. u developerských projektů. 

Již v minulém týdnu se nechala Schillerová slyšet, že vládě navrhne zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující a také plošné pozastavení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. 

Povinné navýšení zprostředkovatelské provize na min. 10 % je tak další návrh, který zřejmě vláda schválí. Účinný by měl být zpětně od 1.4.2020, tedy ke dni, kdy se zúčastněné strany dohodly a tato informace byla zveřejněna.

„Věřím, že současnou situaci pochopí i prodávající a nebudou mít s touto zákonnou povinností nejmenší problém. Realitní zprostředkovatel je pro prodej významným přínosem.“ Doplnila ministryně Schillerová. 

Realitním zprostředkovatelům, kteří nedodrží tuto minimální výši provize pak hrozí odebrání živnostenského listu, přičemž kontrolním orgánem je v tomto případě živnostenský, popřípadě finanční úřad. 

A pokud jste odčetli až sem, budeme rádi, když se tomuhle aprílovému žertíku zasmějeme společně. Přejeme dobrou náladu navzdory nelehké době. A také samozřejmě hodně zdraví.

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.