Může KoronaVirus ovlivnit realitní trh?

A jaké mohou být dopady na světovou a českou ekonomiku?

Každý se obává o zdraví, ale může mít i obavy o vývoj cen nemovitostí a to, jak může COVID-19 ovlivnit jejich ceny. Je podle vás koronavir nebezpečný, co se realitního trhu týká nebo je to jen mediálně nafouknutá bublina?

Budu rád za váš odborný názor – komentář.

S počtem nakažených je jasné, že nějaký dopad to mít zajisté bude, protože pandemie ničí lidstvo a mohou tedy ovlivnit i realitní trh a nemovitosti na něm.

Předpokládá se, že by v konečných číslech mohlo nakonec koronavirem v České republice onemocnět až tři miliony lidí. A nebo také ne. Jenže co je v porovnání takové číslo s číslem nakažených obyčejnou chřipkou.

Věděli jste, že v Česku obyčejnou chřipkou onemocní skoro to samé množství lidí?

O dopadu na realitní trh a ekonomiku rozhoduje vždy síla nákazy, počet nakažených a následný faktický dopad na fungování států.

Věděli jste, že koronavirus tu byl již dávno?

Údajně byl prokázán již ve 40. letech 20. století. Wuhanský koronavirus, podle města, kde byl jako první identifikován, ale neznáme dlouho. Je kolem něj stále spousta informací a nikdo není schopen odhadnout jaká další nebezpečí jsou s ním spojená a jak může eventuálně zmutovat.

Pokud se statistiky úmrtnosti způsobené koronavirem o dost výrazně nezmění, nebude to mít nejspíš zásadní vliv na hospodářství ani na ceny nemovitostí. Pokud by se ale počet nakažených i nadále rapidně zvyšoval a celá epidemie nabrala větších rozměrů, může se vše změnit.

Jen pro porovnání a představu, co myslím tím, že by epidemie nabrala větších rozměrů. „Obyčejná” chřipka ročně v Česku zabije na 2 000 lidí.

Jak konkrétně může vir ovlivnit ceny nemovitostí?

Například tím, že výrazně omezí či úplně znemožní fungovaní mnoha podniků. Nemocní lidé prostě nebudou moci pracovat a ochromí tím chod fabriky. A méně výroby, více nákladů na zaměstnance, nižší tržby a zisky hned v několika odvětvích = problém.

Už nyní vidíme, že méně lidí cestuje. Byty nakoupené v Praze na AirBnB možná budou prázdné. Co budou dělat lidé, kteří si je koupili na hypotéku?

Vždy když v minulosti přišla nějaká epidemie nebo pandemie, mělo to dramatický dopad na hospodářství. Mor ve Středověku zabil skoro polovinu obyvatel. Pandemie Španělské chřipky v roce 1918 zabila několik desítek milionu lidí. A i přesto, že je zdravotnictví a medicína mnohem dále, stále zde mohou vznikat nové a nové viry, které si budou nejrůzněji mutovat, jasným důkazem je toho v současné době i COVID-19. V minulosti se lidstvo potýkalo také například se SARS nebo Ebolou. Velkou otázkou ale stále zůstává, co způsobí KoronaVirus. Zatím je oproti „obyčejné“ chřipce poněkud bezzubá.

Je dobré být informovaný, ale je také dobré vědět, že média si vždy vyberou téma číslo jedna a „melou ho dokola“ tak dlouho, dokud ho nevystřídá další téma číslo jedna v pořadí.

Patříte ke zodpovědným spoluobčanům, nekýcháte na všechny strany a myjete si ruce tak, jak nás učili rodiče už v mládí?

Pak se spíše soustřeďte především na to, co je pro vás důležité. V případě realitních makléřů je to váš byznys.

Protože zatímco mnozí nakupují trvanlivé potraviny, vysedávají u televize a děsí se budoucnosti, vy svou budoucnost můžete pevně držet ve svých rukou.

O tom, jak dnes pracují ti nejlepší makléři a o tom jak pracovat v nejbližší budoucnost (a být úspěšný) pojednávají videa, která si můžete pustit ze svého domova www.milionovy-makler.cz

Podívejte se na rozhovor Tomáše Kučery na TV Nova na téma: Jak koronavir ovlivní realitní trh.

Jak pracovat jako makléř v současné době? Sledujte Realitní ON-LINE show. Rezervujte si své místo ZDE

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.