Orientace na peníze? Co to je a proč je to tak zásadní? Když se orientujete na peníze, je šance, že je získáte. Když se orientujete na chudobu, je šance, že ji získáte.
Ivo Toman: „Může se, pane Kučero, někdo orientovat na chudobu? Nemyslel jste tím spíš skromnost, že je někdo příliš skromný?“
Tomáš Kučera: „V podstatě ano. Protože když je někdo příliš skromný, tak vlastně spadá do chudoby. Skromným patří důchod. Víte, jak to myslím?“
IT: „Už vám začínám rozumět. Je třeba oddělovat skromnost od pokory. Já osobně jsem pokorný. Možná si to jiní nemyslí, ale já jsem velmi vděčný za to, s jakými lidmi spolupracuji, kde žiji. Myslím si, že žiji v úžasné zemi. Jsem vděčný za to, že mohu podnikat, že mohu být úspěšný. Ale nejsem skromný. Já ve stáří nechci žít jen z důchodu, jak jste říkal, že skromným patří důchod. Já se chci mít mnohem lépe.“
TK: „Pojďme tedy jasně vysvětlit, proč tvrdíme, že je skromnost špatná vlastnost.“
IT: „Protože skromný člověk si nedává velké cíle, spokojí se s tím, co má. Neskromný chce víc. Řekl bych, že je tady taková dobrá chamtivost. Že tím, že se chceme mít lépe, posouváme běh dějin dopředu. Tím že byl člověk pohodlný, chtěl se mít lépe, tak vymyslel pračku nebo auto. Vymyslel věci, které nám zjednodušují život. Vydělal na tom a dal možnost vydělat druhým, co to prodávali. To znamená, že takhle dobrá chamtivost nás posouvá.“
TK: „To znamená, že tohle by se nestalo, kdybychom byli skromní. Dodnes bychom jezdili na koních a bydleli v chatrčích. Takže mnohem víc než na skromnost je lepší orientovat se na pokoru.“
Nebuďte skromní, mějte velké cíle, ale buďte rádi za to, co máte.