Realitní krize je nevyhnutelná

Když něco nějakou dobu trvá, zvykneme si na to. A změna potom bolí. Velmi. Před 10ti lety přišla zatím ta poslední realitní, chcete-li ekonomická krize. Do té doby jsme měli dojem, že růst cen nemovitostí je vlastně samozřejmost.

Máme se bát krize?

Lidé se dělí do dvou skupin. Na ty, kteří dovolí, aby s nimi tzv. osud mával, jak se mu to zrovna hodí. Takoví lidé pak v době krize přijdou o práci, o peníze, o svůj spokojený život.

Druhá skupina lidí ví, že život a stejně tak ekonomika je něco jako horská dráha. A když jsou nahoře, připravují se na cestu dolů. Co se pak stane, když přijde ten nečekaně rychlý sešup na dno? Nic zvláštního, jsou na něj připraveni. Na rozdíl od první skupiny lidí s tím počítají.

Takže ano, bojte se. Patříte-li do první skupiny.

Jak se na krizi připravit?

Už Warren Buffett řekl, že krize je příležitost. Pokud se na špatné časy připravíte, budete mít něco, co většina lidí v době krize mít nebude.

Jste například realitní makléř? Jděte s dobou, používejte moderní nástroje, buďte vidět… protože až přijde realitní krize, většina makléřů přijde o práci a nebude mít co prodávat. Lidé přestanou prodávat nemovitosti a zadávat si soukromé inzeráty na prodej. Přesně tak se to stalo v roce 2008. A víte, co se ještě před 10 ti lety stalo? Pár makléřů na krizi velmi vydělalo. Byli na internetu, měli svou databázi klientů, zmizela jim konkurence… měli co prodávat. Stali se z nich milionový makléři.

A kdy přijde ta krize?

Většina z nás má pocit, že krize už byla a že už bude jenom dobře. To si ale mysleli i v jiných státech:


1998 Rusko bylo tak zadlužené, že devalvovalo národní měnu.
1997 Thajsko na tom bylo tak špatně, že jejich měnu nahradil dolar.
1992 Británie vykrvácela částkou 3,5 miliardy liber.
1990 Japonsko a jejich nemovitostí krize, ceny padly o 50 %.

1989 USA Američané si špatně půjčovali a způsobili škodu 88 miliard dolarů. Něco podobného zvládli zopakovat ani ne za 10 let.

V roce 2008 ovlivnila krize v USA celý svět. Téměř třicet států zaznamenalo propad cen nemovitostí. Některé státy to bolelo opravdu hodně. Vzpomeňte si na Řecko.

A víte, kdo na tom nejvíc prodělal? Nepřipravení lidé. A víte, kdo na tom naopak vydělal? Ti, co byli poučeni z historie a věděli, že realitní krize je nevyhnutelná.

A kdy tedy krize přijde? Podle mých odhadů se nějakým způsobem projeví kolem roku 2022 – a to už je relativně brzy. Připravte se včas. Třeba takhle.

 

Autor článku: Tomáš Kučera, makléř a uznávaný realitní expert. Zakladatel institutu CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.