Sedm největších nepřátel úspěchu vyjmenuje Tomáš Kučera s vyjádřením Ivo Tomana:
TK: „1. Neschopnost si jasně stanovit co chcete a co pro to uděláte.“
IT: „Souhlasím.“
TK: „2. Nedostatečný zájem o získávání specializovaných znalostí.“
IT: „Naprosto souhlasím.“
TK: „3. Výmluvy a svalování viny na druhé lidi či okolnosti.“
IT: „Naprosto nesouhlasím. Víte proč?“
TK: „Proč?“
IT: „Je to zajímavé, ale spousta úspěšných lidí dělá přesný opak toho, co nás učí maminky nebo učitelé ve škole. Ve chvíli, kdy se nám něco nepovede, tak nás všichni učí, nesvaluj vinu na druhé. Jenže víte, co jsem vypozoroval? Spousta úspěšných lidí, když se jim něco nepovede, tu vinu jakoby hodí na druhé. Tím pádem si sami neničí hlavu nějakými výčitkami svědomí, netrápí se, nespí kvůli tomu špatně. Je to zvláštní. Je to příliš egoistické, ale lidem velice pomáhá netrápit se chybami.“
TK: „Takže něco se ve firmě nepovede, vyhodím obchodního ředitele a jdu dál.“
IT: „Jenže takhle se to bohužel či bohudík prostě děje. Podívejte se na fotbal. Mužstvo hraje špatně, vyhodí se trenér. Nikdy nevyhodíte majitele klubu, který blbého trenéra najal.“
TK: „To je velká pravda.“
IT: „Dám vám příklad: Podívejte se, já tady třeba udělám nějakou chybu, například klepnu do mikrofonu. A co si můžu říct? Já jsem vůl. Anebo! Za to může ten blbec Kučera, který mi ho sem dal jinak, než jsem já chtěl. A bude se mi lépe spát.
TK: „4. nepřítel vašeho úspěchu je, že vám kolísá chuť něco dokázat.“
IT: „Nechápu.“
TK: „No že v úterý se vám chce, ale ve středu už se vám nechce.“
IT: „Tak to se mi takhle stává.“
TK: „A přesto jste úspěšný.“
IT: „Máme takové vlny. Někdy se daří, někdy se nedaří. Ale vždycky vstanu a jdu dál! Takže po tom, co se mi nechce, vstanu a jdu dál. A jdu dál a jdu dál a jdu dál. Tak ještě pár desítek let.“
TK: „Takže kolísejte, ale pak jděte dál, pak jděte dál, pak jděte dál.“
TK: „5. největší nepřítel vaše úspěchu je ochota skončit hned po prvním neúspěchu. Hodně lidí to prostě zapíchne s tím, že se to nepovedlo.“
IT: „Souhlasím, ale jak kdy. Někdy je dobré skončit po prvním neúspěchu, ale někdy ne. Opravdu záleží na okolnostech.
TK: „6. Největší nepřítel úspěchu je strach z kritiky.“
IT: „Naprosto souhlasím. Víte, vesměs nás kritizují ti, kterým vadí, co děláme. Z různých důvodů. Za prvé to nechápou. Za druhé nám mohou závidět. Co kdyby náhodou ten druhý byl úspěšný? Bude se se mnou kamarádit? Bude dál můj přítel?“
TK: „Kdysi mi jeden moudrý člověk řekl: ,Až tě pár lidí začne nenávidět pro to, co děláš, děláš to dobře.‘“
TK: „7. největší nepřítel vašeho úspěchu je hledání zkratek.“
IT: „Záleží jak v čem. Souhlasím, pokud jde o profesní život. Tam hledejme zkratky, které nám pomohou. Ale pokud jde o osobní život, tady hledání zkratek nikdy nepomůže.“
TK: „Jak to myslíte?“
IT: „Zjednodušovat si život podnikání je přece fajn. Ale pokud jde o osobní život, tady se určité věci nedají dělat napůl. Udělejme tenhle projekt napůl, nezatěžujme se. – To je v pořádku. Ale už jste byl někdy třeba napůl věrný?“
TK: „Nebyl jsem ani napůl ženatý.“
IT: „Napůl poctivý? Ne, na 99 %. Přijďte domů a řekněte manželce: ,Já tě strašně miluju. Představ si, že jsem ti na celých 99 % byl vždycky věrný.‘“
TK: „To asi řeknu jenom jednou.“
IT: „Různé zkratky a kompromisy v zásadních věcech v osobním životě nejsou dobré.“