Specialitky z nového realitního zákona 1

Dnešní článek je prvním ze série „Specialitky z nového realitního zákona“, ve kterých se zaměříme na zvláštnosti a věci, které nejsou na první pohled ze zákona zřejmé.

 

Kam přesně poslat smlouvu o uzavření pojištění?

O tom, jaké pojištění jste povinni uzavřít, jsme psali již dříve. Najdete v archivu. Teď konkrétně o praktické stránce věci.

§ 7 odst. 4 zákona o realitním zprostředkování (ZRZ) ukládá každému realitnímu zprostředkovateli předložit pojistnou smlouvu Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) do 10 pracovních dnů od uzavření smlouvy.

Kam přesně by se ale měla tato smlouva zaslat?

Ze zákona nic bližšího, než je MMR, nevyplývá. Domníváme se proto, že chybu neuděláte, když tuto smlouvu zašlete přímo na ministerstvo, kde ji jistě přes podatelnu předají „tomu správnému člověku“. Další možností je adresovat smlouvu přímo na realitní odbor MMR, do jehož působnosti agenda ZRZ spadá. Pro úplnost uvádíme adresu MMR – Staroměstské nám. 6, 110 15 Staré Město, Praha. Jako další možnost se nabízí datová schránka.

 

Jak je to s požadovaným pojištěním? Existuje už?

Ano, pojištění pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu způsobenou výkonem realitního zprostředkování, jak požaduje ZRZ již nabízí celá řada pojišťoven, uzavření smlouvy však dosud nebylo povinné. Jedná se o speciální pojištění, resp. variantu profesního pojištění odpovědnosti (jako mají například advokáti).

Připomínáme, že nově musí mít realitní zprostředkovatel po celou dobu výkonu své činnosti pojištění pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu, přičemž limit pojistného plnění musí být nejméně 1.750.000 Kč na jednu pojistnou událost, a minimálně 3.500.000 Kč v případě souběhu více pojistných událostí. Tato podmínka musí být splněna nejpozději do 2 měsíců ode dne nabytí účinnosti ZRZ.

Zdroj www.iPravnici.cz specialisté na realitní právo.

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.