ÚČINNOST NOVÉHO REALITNÍHO ZÁKONA

Všichni pravděpodobně víme, že nás čeká nový zákon o realitním zprostředkování, ze kterého pro makléře vyplývá celá řada povinností (včetně změn v uzavíraných smlouvách), které je povinen plnit pod hrozbou přísných sankcí. Co ale neví snad nikdo, je termín, od kterého se musí makléři tímto zákonem řídit. Na internetu lze nalézt celou řadu divokých spekulací, přičemž každý uvádí něco jiného. Často se mluví dokonce až o účinnosti od 1.7.2020… 

Jak je to ale doopravdy? Zeptali jsme se na to za Vás Ministerstva pro místní rozvoj! 

Informační centrum MMR na náš dotaz uvedlo, že:

„Nový zákon o realitním zprostředkování, který je již podepsán prezidentem, v nejbližších dnech nabyde účinnosti. Stane se tak patnáctý den po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Ministerstvo pro místní rozvoj očekává, že k tomu dojde během února nebo počátkem března. Vydání je v pravomoci Poslanecké sněmovny, probíhá na její pokyn v rámci publikačních možností Sbírky zákonů“. 

Z výše uvedeného je tak patrné, že účinnost nastane s nejvyšší pravděpodobností během února či počátkem března 2020.

Vytvořeno ve spolupráci s ipravnici.cz

Tomáš Kučera
Tomáš se v realitách pohybuje od roku 1999. Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je certifikovaným makléřem, v oboru nejvyhledávanějším lektorem, mediálně nejznámějším realitním expertem a zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti. Založil v Česku a na Slovensku nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a jeho vzdělávacími programy projde ročně více jak 7 000 makléřů a manažerů. Autor knih pro makléře. Moderátor na rádiu Frekvence 1. S Ivo Tomanem spoluautor pořadů Návod na úspěch na rádiu ZET BBC.