Z médií a internetu se jistě dozvídáte mnohé. Tak mi dovolte vnést do této věci světlo.
Z celé EU je Česko, Polsko a Slovinsko ojedinělé, protože všude tady platí daň při převodu nemovitosti prodávající. Proto byl u nás schválen zákon, který říká, že ony 4% bude platit kupující. Důvod je prostý. V případě nezaplacení daně se lépe vymáhá z člověka, který nabyl majetek.
Při koupi nemovitosti zaplatí daň kupující.
1.6. 2016 poslanci schválili to, o čem se mluví už roky.
27.7. 2016 podpisem stvrdil president Miloš Zeman.
Změna platí od 1. listopadu 2016.
I nadále platí, že čtyři procenta se hradí z nabývací hodnoty. To není vždy kupní cena. Cenu ve smlouvě je nutné porovnat buď s cenou zjištěnou – znalecký posudek, nebo směrnou hodnotou. Pochopitelně platí ta částka, která bude při porovnání vyšší.
Změní platba daně cenu nemovitostí?
Osobně se domnívám, že nijak významně. Ani nahoru, ani dolů.
Prodávající možná napadne, že když prodají v době, kdy nebudou muset platit daň, ony 4 % vlastně nezaplatí – ušetří. To by ale v praxi znamenalo navýšit finální cenu. Domnívám se, že ze dne na den nedojde k tomu, že by kupující akceptovali o 4% vyšší cenu nemovitosti.
A stejně tak se kupujícím nepodaří o výši daně „srazit“ ceny. K určitým spekulacím ale jistě dojde. Nesouhlasím s ministerstvem financí, které předpokládalo místní pokles cen nemovitostí o 3,8%.
O této problematice jsem hovořil 4.8. v pořadu Snídaně s Novu.
PS: Pro zjednodušení nepoužívám přesné formulace, ale ty zažité.
Nemovitost = nemovitá věc. Daň při převodu nemovitosti = daň z nabytí nemovitých věcí.
Tomáš Kučera.
Chcete takové články pro své libovolné použití ZDARMA? Vytvořte si svůj náborový web včetně článků. Využijte www.chytryWEBmaklere.cz
Jaký je Váš názor na změnu daně? Co to v praxi udělá?